Banka Hesap Bilgileri       Müşteri İlişkileri       Faydalı Bilgiler       Bize Ulaşın


İnsan Kaynakları       Gizlilik ve Güvenlik       Site Kullanım Şartları       Künye

Kampanyalarımızdan Haberdar Olabilirsiniz.

Tabiata.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Innovice Turizm Seyahat Acentası ’na aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Tabiata.com  sorumlu tutulmaz. Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir. Tesislerin değiştirdikleri, arttırdıkları ya da azalttıkları yıldız sayıları yine bakanlık tarafından kontrol edilir. Tabiata.com’ daki otellere ait belirtilen yıldız sayılarının ve diğer derecelendirmelerin bilgisi tavsiye ötesine geçmemektedir. Tabiata.com bu bilgilendirmeden dolayı sorumlu tutulamaz. Tabiata.com kendisine bildirilmeyen içerik ve değişikliklerinden sorumlu değildir. Önemli konularda ofislerimizden bilgi edininiz.  

© 2012-2015 Tabiata.com | Innovice Turizm Seyahat Acentası - Belge No: A-8411 | Tüm Hakları Saklıdır.

A-8411

...............................................................................................................................................................................................................................................................

Ana Sayfa Müşteri İlişkileri Faydalı Bilgiler Tesis Kayıt

Sitemiz güncellenmektedir. Bilgi ve rezervasyon taleplerinin, kısa bir süre için, sayfalarımızdaki iletişim formları ve bilgi@tabiata.com mail adresi aracılığı ile iletilmesini, ziyaretçilerimizden rica eder, anlayışınız için teşekkür ederiz.

INNOVICE INNOVATIVE  SERVICE  CO.

Dosya ve Link Gönderim Formu

KONAKLAMA TESİSİ BİLGİ GİRİŞ PLATFORMU

- Lütfen Tesis Fotoğraflarını  bilgi@tabiata.com  E-posta Adresine Gönderiniz.


- Oda Fotoğraflarınızı, Oda Kategorilerini veya Herbir Odanın Özelliklerini Doğru ve Detaylı Yansıtacak Şekilde, Gruplandırarak Göndermeniz Son Derece Önemlidir.


- Göndermek İstediğiniz Bilgi Dokümanı, Aksiyon Dokümanı, Fiyat Listesi vb. Dosyaları, Aşağıdaki Form İle Bize Ulaştırabilirsiniz.  


- Tesisiniz Hakkında Bilgi ve Yorum İçeren Web Sayfası Linklerini, Aşağıdaki Form İle Bize Ulaştırabilirsiniz.

SÖZLEŞME TESİS ve ODA BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU FİYAT BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU -1- FİYAT BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU -2- FİYAT BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU -3- FİYAT BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU -4- FİYAT BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU -5- FİYAT BİLGİLERİ GİRİŞ FORMU -6-

- Lütfen Aşağıdaki İlgili Formları, Tabiata.com İle İrtibata Geçerek Doldurunuz.

Enter CAPTCHA solution
Listen to audio CAPTCHA

Link 1 :

Link 2 :

Link 3 :

Link 4 :

* Tabiata.com ’un gerçekleştireceği rezervasyona ilişkin süreç, aşağıdaki örnek ile açıklanmıştır:


- Toplam konaklama bedeli 1000 TL , kaparo miktarı %30 ve komisyon oranı %10 baz alınacak örnek bir rezervasyon süreci, aşağıdaki gibi işleyecektir :


1-  Müşteri, rezervasyon kesinleştirmesi için kararlaştırılan kaparoyu, opsiyon süresi içerisinde Tabiata.com’a öder. Tabiata.com, derhal Konaklama Tesisi ‘ne ön ödeme bilgisini verir ve Konaklama Tesisi rezervasyonu kesinleştirir.


- Müşteri, 1000 TL tutarındaki rezervasyonu için Tabiata.com’a kaparo olarak 300 TL öder.  


2-  Tabiata.com, kaparo ödemesinden, kendi komisyon tutarını ve tesise yapacağı ödemenin KDV ‘si oranında Fatura Güvence Tutarı ‘nı keserek, kalan tutarı, bekletmeden Konaklama Tesisi‘ne öder.   


- Komisyon Hesabı :   1000 TL  x  %10  =  100 TL            


- Konaklama Tesisi Kaparo :   300 TL  -  100 TL  =  200 TL


- Fatura Güvence Tutarı :   200 TL  x  %8 (KDV)  =  16 TL  (Konaklama Tesisi, Tabiata.com’a fatura gönderdiğinde, bu tutar, tesise ödenir.)  


- Konaklama Tesisine Gönderilecek Ön Ödeme  =  200 TL  -  16 TL  =  184 TL    


- Müşterinin Tesiste Yapacağı Ödeme  =  700 TL


3-  Rezervasyona konu hizmet(ler) gerçekleştikten (Konaklama Tesisi tarafından kalan ödemeler tahsil edildikten) sonra:

     (a) Konaklama Tesisi, Tabiata.com’un kendisine yaptığı ön ödeme için fatura düzenler ve Tabiata.com’a gönderir;

     (b) Tabiata.com, müşteriden kendi tahsil ettiği tutarlar için fatura düzenler ve müşteriye gönderir;

     (c) Müşteri, Konaklama Tesisi ‘ne yaptığı ödemeler için fatura talep ederse, Konaklama Tesisi, kendi tahsil ettiği tutarlar için fatura düzenler ve müşteriye verir.   


- Konaklama Tesisi,  kendi kaparo payı 200 TL için, Tabiata.com’a fatura düzenler ve gönderir.    


- Tabiata.com, müşteriden kendi tahsil ettiği 300 TL için, Müşteri ‘ye fatura düzenler ve gönderir.  


- Müşteri talep ettiği taktirde, Konaklama Tesisi, kendi tahsil ettiği 700 TL + Ekstralar için müşteriye fatura keser.


4-  Tabiata.com, Konaklama Tesisi ‘nin kendisine gönderdiği faturayı alır almaz, daha önceki ödemelerden kestiği ,

“Fatura Güvence Tutarı” nı Konaklama Tesisi ‘ne öder.   


- Tabiata.com, Konaklama Tesisindan fatura geldikten sonra, 16 TL Fatura Güvence Tutarını, Konaklama Tesisine öder.

REZERVASYON SÜRECİ AÇIKLAMALARI (ÖRNEK)

TESİSİNİZE NE FAYDA SAĞLARIZ?


-  Doğa Tatili, Doğa Konaklama konseptimiz dahilinde tesisinize güçlü bir imaj katkısı sağlarız.


-  Arama motorlarında yapılan “Doğa Tatili” , “Doğa Konaklama” vb. aramalardaki organik sonuçlarda ilk sıralardayız.


-  Nitelikli hizmet sunan küçük konaklama işletmelerinin hassasiyetlerini iyi biliyoruz. Büyük otel işletmelerindeki standart uygulamalardan farklı, kendilerine özgü hizmet anlayışları ve çalışma prensipleri bulunan bu mekanlara uygun, esnek işbirliği imkanları sunarız.  


-  Organizasyonlarını gerçekleştirdiğimiz kurumsal müşterilerimizi yönlendirerek, işbirliği yaptığımız tesislere gerçek anlamda “yeni” müşteriler kazandırırız.


-  İnternet olanaklarını kullanan acenteler ve diğer web sitelerinin tamamına yakını tesislerin isimlerini kullanarak reklam ve optimizasyon yaparlar. Bu sayede, internet ortamında bir tesise ulaşmaya çalışan potansiyel müşterileri kendi üzerlerine çekerek, hiçbir çaba harcamadan ve bir artı fayda üretmeden bu rezervasyonlar üzerinden, tesislere müşteri buluyormuş gibi yaparak kazanç elde ederler. Tabiata.com ‘da tesis isimleri yerine tesis kodları bulunur. Tesis isimleri kullanılmadığı için bu yolla reklam ve optimizasyon da yapılmaz. İnternette direk tesisinizi arayan müşterilerinizi çalmadan sizlere gerçek anlamda “yeni” müşteriler kazandırırız.


-  Tabiata.com müşterilerinin beklentileri ile tesislerimizin konseptleri örtüştüğü için tesislere doğru misafir portföyünü yönlendiririz.


-  Kurumsal outdoor etkinliklerimizi, işbirliği ortamını geliştirdiğimiz tesislerde yapmayı tercih ederiz. Bu organizasyonlar ile özellikle düşük ve ölü sezonlarda tesislerimize büyük fayda sağlarız.


-  Yayla Evi, Çiftlik Evi, Bağ Evi, Dağ Oteli, Aile İşletimli Pansiyon gibi, reklam ve pazarlama olanakları kısıtlı bu özel mekanları, bir bütün halinde ve standart bir formatta sunarız. Bu tür mekanların potansiyel müşteri kitlesi için; güvenilir, tüm alternatifleri hızlı ve kolayca inceleyip, değerlendirebilecekleri bir kaynak görevi görmekteyiz.


-  Dağ başındaki İki odalı bir yayla evinden, küçük bir avcı kulübesine konaklama imkanı sunan, her yöredeki ve her kapasitedeki mekanı, müşterilerimize sunabildiğimiz için, kırsal alandaki yöre halklarından, orman köylülerine, daha geniş bir kitlenin turizm gelirlerinden pay almasını sağlarız.


-  Turistik değer olma potansiyelini barındıran yörelerin ve mekanların, doğayı ve doğalı koruma ilkesi çerçevesinde doğru bir gelişim süreci geçirmesini destekleriz.  


-  Türkiye’nin doğa konaklama ve tatil potansiyelini tek kaynakta toplayarak bu alanda bir rehber görevi görmekteyiz.


Kurumsal ve bireysel müşterilerimizin seyahat / etkinlik organizasyonları için tesis belirlerken veya yapacağımız konaklama tesisi yönlendirmelerinde etkili olan unsurlara biraz değinmek isteriz:

- Öncelikle yönlendirme yapacağımız konaklama tesisi hakkında detaylı bilgiye sahip olmamız, pazarlama faaliyetlerimizde ve rezervasyon sürecinde bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Sorunsuz bir rezervasyon süreci için detaylı bilgiye sahip olduğumuz tesislere yönlendirme yapmayı tercih ediyoruz.

- Konaklama tesisine ve hizmetlerine güven duymamız yönlendirmelerimizde son derece önemlidir. Temizlik sorunları, fahiş fiyatlamalar, özensiz-kötü servis, ürün ve hizmetler için kalitesiz malzeme kullanımı, vaat edilenlerin yerine getirilememesi gibi olumsuzluklar ile işletme sahiplerinin ve/veya çalışanlarının misafirlere yaklaşımları yönlendirmelerimizde son derece etkili olmaktadır.

- Konaklama Tesislerinin, Tabiata.com'a yaklaşımlarını ve işbirliğine istekli olmalarını önemsiyoruz.

- Konaklama Tesislerinin, işbirliği içerisinde oldukları tüm rezervasyon sağlayıcılarında yayınlanan fiyatlarını, rezervasyon, değişiklik, iptal ve konaklama şartlarını takip ediyoruz. Bu yapı içerisinde, konaklama tesislerinin, Tabiata.com'u nasıl konumlandırdığını önemsiyoruz. Tabiata.com'a özel indirimli müşteri satış fiyatlarının bizlere sunuluyor olması, Tabiata.com için, en az diğer rezervasyon sağlayıcılarına verilmiş komisyon oranlarının veriliyor olması, rezervasyon, iptal, değişiklik şartlarının makul olması, konaklama tesisleri ile işbirliğimizin verimliliği açısından son derece önemlidir. Konaklama tesisleri ile karşılıklı anlayış ve iyi niyetin hakim olduğu bir işbirliği ortamını sağlama arzusundayız.

- Dürüstlüğü, karşılıklı faydanın gözetilmesini önemsiyoruz. Düşük ve ölü sezonlarda müsaitlik verip, yüksek sezonda boş odası olduğu halde müsaitlik yok diyen; Müşteriye direk verdiği satış fiyatlarından daha yüksek fiyatlar vererek, o fiyatlar üzerinden indirim / komisyon uygulayan yada diğer rezervasyon sağlayıcılarına verdiği satış fiyatlarından daha yüksek fiyatları bizlere vererek imajımızı zedeleyen konaklama tesisleri ile işbirliği yapmamayı tercih ediyoruz.


Ayrıca çalışma anlayışımız hakkında fikir olması için şu bilgileri de sizlerle paylaşmak isteriz;

- Çok müşteriden ziyade, konseptimizle uyumlu doğru müşteri kitlesine hizmet vermek istiyoruz. Bizler veya tesislerimiz için sorun yaratabileceğini düşündüğümüz bir rezervasyonu almaktansa "müsaitliğimiz yoktur" demeyi tercih ediyoruz. (Mesela Ağaç Evde, Bungalowda kalmak isteyip, börtü böceğin giremeyeceği bir oda isteyen, geceleri kurbağa, köpek vb. hayvaların sesi olursa uyuyamayacağını söyleyen, doğada saray odası aradığını anladığımız talepler için rezervasyon almamayı tercih ediyoruz.)

- Küçük konaklama işletmelerinin hassasiyetlerinin farkındayız. Bu hassasiyetleri gözeterek, müşteriler ve konaklama tesisleri ile sürekli iletişim halinde hareket ederek, sorunsuz ve gerçekleşme oranı yüksek ön ödemeli rezervasyonlar oluşturmaya çalışıyoruz. Müşterilerden tahsil edilen ödemeleri bekletmeden tesislere yönlendiriyoruz.

* İşbirliği yaptığımız konaklama tesisleri ile dürüstlüğe dayalı, karşılıklı fayda ve sorumluluğun gözetildiği, güçlü ve sağlıklı bir işbirliği içerisinde olma arzusundayız. İşletmecilerden; Tesislerini, hizmetlerini ve yörelerini, en iyi ve doğru tanıtan detaylı bilgileri ve görselleri oluşturup bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz.

Öneri, soru ve diğer bildirimleriniz için bize her zaman ulaşabilirsiniz.


TABİATA.COM REZERVASYON SÜRECİ AÇIKLAMALARI (ÖRNEK )

ETKİNLİK KAYIT FORMU